- Tilmeld nyhedsbrev
- ... og få gratis lydindspilning
Cigaretten som hypnotisør
Sidste gang beskrev jeg afhypnotisering af folk, der har traumer. Men faktisk så oplever rygere også ofte, at de nærmest er i en slags trance pga cigaretterne. De skal også afhypnotiseres.
En af de kendetegn, der er ved hypnose er, at man oplever det som om man ikke “selv” gør det. Det kan fx være de hypnotiske fænomener som at man ikke kan huske sit navn, at man ikke kan rejse sig fra stolen eller at ens arm løfter sig helt af sig selv. Det føles meget mærkeligt, når det sker, og så er man ikke i tvivl om at man er hypnose!
Uden for egen kontrol
Sjovt nok er der mange rygere, der beskriver deres rygning på samme måde. Det føles nogle gange ikke som om det er dem selv der tager cigaretpakningen og cigaretten frem, tænder den og ryger den.
De har mistet kontrollen - over sig selv. Det virker som en selvhypnose. Hvis man bad nogen om 10 gange om dagen at huske at gøre en bestemt ting ville de fleste glemme det, i hvert fald nogle af gangene. Men rygere er i stand til at huske hver eneste gang i løbet af døgnet, og glemmer meget sjældent at ryge.
Programmering - eller indlæring
Det virker næsten som om de er programmeret til det. Er det selvhypnose? Fænomenet minder rigtig meget om det der kaldes posthypnotiske forslag, altså når man i hypnose bliver bedt om at huske at gøre noget senere. Vel at mærke når man er ude af hypnosen igen. Her kan også blive “programmeret” til at gøre noget senere.
Det er det, man ser på film. Det er et ægte hypnotisk fænomen, men forskellen er at man ikke kan tvinge nogen til at gøre det mod deres vilje.
Rygestop
Alle klienter har forskellig baggrund for at ryge. Når jeg arbejder med rygere, anvender jeg det, jeg kalder 360° rundt om problemet. Her ser vi på motivation, hvad rygning bliver brugt til, i hvilke situationer rygetrangen opstår og så videre.
Jeg anvender mange forskellige teknikker i én session og forsøger at påvirke positivt i alle retninger på én gang. Men i sidste ende tænker jeg tit, at jeg ender med at have afhypnotiseret dem fra den dårlige vane.
Tip: STOP OP ved rygetrang
Hvis du ryger eller har en anden vane, du gerne vil stoppe med, så afprøv hvordan du kan gå ud af den nærmest hypnotiske rygetrang, næste gang den kommer.
Du kan sætte et kryds på cigaretpakningen eller gøre noget andet, så du husker det næste gang. Lav en lille aftale med dig selv om du vil stoppe op.
STOP OP næste gang, du mærker rygetrangen. Måske når du så langt som til at finde cigaretterne frem og så opdager du din lille besked til dig selv.
Indtil da var du ikke bevidst om at du lod dig styre af rygetrangen. Du fulgte en automatisk respons, som du har “programmeret” dig selv til, sikkert gennem flere år.
Bliv ved med at stoppe op.
Mærk hvad rygetrangen består af: er der en særlig fornemmelse i munden? I hænderne?
Hvad siger tankerne til dig? *“Jeg skal bare have en cigaret, ellers …” … eller hvad?
Gør dig selv bevidst om alle disse små påvirkninger. Du bestemmer selv, om du ønsker at ryge denne gang.
Men det er i disse øjeblikke, hvor du stopper op, at du giver dig selv muligheden for at vælge og ikke bare blindt følge din vane, der hypnotiserer dig.
Næste gang
Hvad er forskellen mellem hypnose og meditation, som f.eks. mindfulness?
Kontakt
Jeg hjælper mennesker med mange forskellige udfordringer ud fra en tilgang hvor jeg integrerer flere forskellige metoder. Har du selv eller andre brug for hjælp så kontakt mig http://hypnotiseret.dk/kontakt og hør nærmere.
Venlig hilsen
Kim Oechsle, hypnotiseret.dk http://hypnotiseret.dk